NİŞAN BOHÇASINDA OLMASI GEREKENLER - Makaleler - DüğünMaster.com


NİŞAN BOHÇASINDA OLMASI GEREKENLER

NİŞAN BOHÇASINDA OLMASI GEREKENLER

NİŞAN BOHÇASINDA OLMASI GEREKENLER

Nişan bohçasının amacı ailelerin birbirini daha yakından tanıması ve evlenecek çiftlerin birbirine güzel hediyeler sunmasıdır. Nişan bohçasında önemli olan nokta ise gelin ve damadın kullanacağı ürünler olması gerekir. Mesela damat jöle kullanmıyorsa, jöle yerine başka bir şey koyulabilir. Günümüz de nişan bohçası önemini yitirmemekle birlikte, evlenecek çiftler tarafından sık sık tercih edilmekte olup, gelenek ve göreneklerimiz korunmaktadır. Her yörenin kendine ait gelenek göreneklerine uygun nişan bohçaları hazırlanır. Bizler de temel olarak nişan bohçasında olması gerekenleri evlenecek çiftler için hazırladık. 

 

Gelin bohçasında olması gerekenler gecelik takımı(pamuk veya saten) iç çamaşırı takımı, makyaj takımı( ağırlıklı olarak kullandığınız makyaj ürünleri), parfüm ve deodorant, çeyiz terliği ve çorap, ayna, tarak fırça seti, takı seti, patik takımı, lif seti, eşarp, gelin epilasyon, seti nişan elbisesi, nişan ayakkabısı, nişan çantası, nişan yüzükleri, nişan tepsisi, nişan makası. 

 

Damat bohçasında bulunması gerekenler ise şu şekildedir. Gömlek ve kravat, kemer, cüzdan, ayakkabı, pijama takımı, iç çamaşırı takımı( atlet – boxer takımı 2 ya da 3 adet olabilir.) tıraş seti takımı (tıraş köpüğü, tıraş losyonu, tıraş sonrası kremi) bornoz ve havlu takımı, terlik, temizlik bakım ürünleri (deodorant, parfüm, saç bakım ürünleri, diş fırçası, diş macunu, kol düğmesi takımı.

 

Dilediğiniz gibi aşağıdakileri de ekleyebilirsiniz. Bavul veya valiz seti, nişan tepsisi, saten bohça, bohçayı süslemek için tül, kurdele, nişan sepeti, çeyiz sandığı, nişan bohçasının güzel kokması için kokulu sabunlar. 

 

Bunların dışında da gelin ve damadın anne, babasına ve kardeşine de nişan bohçası hazırlanır. Onlarda bulunması gerekenler ise seccade, şal, havlu, patik, lif, tespih, iç çamaşırı takımı, pijama takımı, bluz, gömlek ve çorap genel olarak bohçaya koyulur.