Tarihte Gelin Buketleri - Makaleler - DüğünMaster.com


Tarihte Gelin Buketleri

Tarihte Gelin Buketleri

Tarihte Gelin Buketleri

İnsanların geçmişinden bu yana hayatlarındaki en önemli olay olarak dile getireceğimiz düğünlerde birçok adet bulunur. Doğduğumuzdan beri her gittiğimiz düğünde gördüğümüz tüm bu geleneklerin bir amacı olduğunu bilmeden ve sorgulamadan öylesine kabul eder ve uygularız.

Damada tuzlu kahve içirmek, nikahta damadın ayağına basmak, kına yakmak gibi ve gelin buketi taşımak bu adetlerden bazılarıdır. Bu yazımızda gelinlerin düğünde olmazsa olmaz aksesuarı olan gelin buketi geleneğinin ortaya çıktığı 16. yüzyıla gideceğiz.

 

Gelin Buketi Tarihçesi

İngiltere’de ortaya çıktığı bilinen gelin buketlerinin tarihi 16. yüzyıla dayanmaktadır. O dönemlerde insanların banyo yapmaları çok zordu ve senelik banyolarını mayıs ayında yaparlardır. Haziran ayında başlayan düğün zamanında ise banyo yapmak gibi bir lüksleri bulunmazdı. Bu sebeple gelinlerin kötü kokuları kendilerinden uzaklaştırmak için gelin buketi taşıdıkları öne sürülüyor.

Bir başka bölge olan İskandinav ülkelerinde ise gelinler kendileri için dikilen keselerin içini papatya gibi güzel kokan çiçeklerle doldurarak yanlarında taşırlardı. 

Yunanistan’da ise gelin buketlerinin kadının evlendiği erkeğe bağlılığını ifade etmek için kullandığı bir yöntem olarak tarihe geçmiştir. O dönemler gelin buketleri sonsuz aşkın ve bağlılığın simgesi olarak sarmaşık çiçeklerinden yapılırdı.


Düğündeki Çiçek Taçları

Yunanistan’da portakal çiçeğinden yapılan gelin taçları ise hem güzel koktuğu için hem de tazeliği ve canlılığı simgelediği için düğünlerde gelin ve damadın takması için kullanılırdı. 


Günümüz Düğünlerindeki Yapay Buketler

Düğünlerinden bir anı olarak gelin buketini saklamak isteyen gelinlerin tercihi yapay  gelin buketler oluyor. Ancak tazelikten vazgeçmeyen ve doğallığı seven kadınlar için hala canlı gelin buketleri kullanılır. Eğer siz de canlı gelin çiçeği tercih edecekseniz, mevsimine göre seçim yaptığınızdan emin olmalısınız.