DÜĞÜN STRESİ İLE BAŞ ETMENİN YOLLARI - Makaleler - DüğünMaster.com


DÜĞÜN STRESİ İLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

DÜĞÜN STRESİ İLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

DÜĞÜN STRESİ İLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

Düğün hazırlığı yapan çiftlerin çok sık karşılaştığı bir durum; düğün stresi. Düğün öncesi hazırlıklar, fikir ayrılıkları ve aileler çiftlerin stres dolu günler yaşamasına neden oluyor. Hayatını sevdiği kişiyle paylaşma kararı almanın ötesinde bir ömrü beraber geçirmek için söz vermek evliliğe hazırlanan çiftleri psikolojik olarak yorabiliyor.

Evlilik, nişanlı çiftlerin ailelerini de hem maddi hem manevi olarak zorlayan bir süreçtir. Aile büyüklerine garip gelir ki "Evleniyorsunuz neyin stresi bu?" gibi cümleler duyarsınız. Ayrıca evlenecek çiftin farklı planları ailelerin istek ve beklentilerine ters düşebilmektedir. Yeni ev kurma döneminde ailelerin istekleriyle ters düşen çiftler zorluklar yaşarken benzer sıkıntılar ailelerin tanışması sürecinde de ortaya çıkıyor. Gelin ve damat adayının aile tarafından onaylanmaması, ailelerin birbiriyle anlaşamamaları gibi durumlar da düğün stresine neden olmaktadır. Düğünden bir gün önceki yapılan aşırı stres sizi hastanelik edebilir ve düğününüzü ertelemenize bile sebep olabilir.

Düğün stresi ile baş etmek için;

*Yaşanan stresin kaynağını doğru tahlil edin.

*Bu süreci daha az stresli geçirmek için birbirinizi dinleyin.

*Ortaya çıkan problemleri kavramaya ve çözmeye çalışın.

*Yapılacak işlerde zamanlamayı ve görev dağılımını iyi yapın.

*Hataları kabul etmeye ve en önemlisi sakin kalmaya çalışın.

*Sizi strese sokabilecek ihtimallere önceden hazırlıklı olun.

*Düğünden bir hafta önce gelinlik provası ve kuaför provası yaparsanız sizin için çok iyi olur, düğün gününde hayal kırıklığına uğramazsanız.

*Midenizi bozacak gıdalardan uzak durun.

*Cildinize zarar verecek aşırı yağlı ve sivilce oluşumuna yol açabilecek abur cuburdan uzak durun.

*İhtiyacınız olabilecek her şeyin bulunduğu çanta hazırlamayı unutmayın. Özellikle ağrı kesici ve yara bandının olduğundan emin olun.

*Düğün regl döneminize denk geliyorsa gerekli önlemleri alın.