4 Soruda Gelin Hamamı - Makaleler - DüğünMaster.com


4 Soruda Gelin Hamamı

4 Soruda Gelin Hamamı

4 Soruda Gelin Hamamı

Gelinler için önemli ve eğlenceli bir konu, gelin hamamı. Osmanlı döneminde de oldukça popüler olan bu gelenek günümüzde de yerini koruyor. “Gelin hamamı nedir?” “Gelin hamamı nasıl düzenlenir?” “Gelin hamamına kimler davet edilir?” “Gelin hamamı nasıl seçilir?” gibi sorularınızın yanıtlarını incelemeli ve mutlaka gelin hamamı yapmalısınız. 

Gelin Hamamı Organizasyon

Gelin Hamamı Nedir?

Gelin hamamı geleneğinin asıl amacı elbette, damat tarafının gelini fiziksel olarak incelemesi ve vücudundaki kusurları görmesidir. Zaman zaman ihmal edilmesinin gerekçesi olarak gösterilen bu amacı desteklemesek de söylediğimiz gibi çok eğlencelidir. Çünkü gelinin düğün öncesinde stres atmak, arkadaşlarıyla eğlenmek, dans etmek için oldukça güzel bir organizasyondur. Kısaca hamam bahane eğlence şahane! Arkadaşlarınızla birlikte süper vakit geçirirsiniz.

Gelin Hamamı Nasıl Düzenlenir?

Tam anlamıyla arkadaşlarınızla birlikte eğlencenin dibine vuracağınız o gün geldiğinde yaprak sarmalarını, börekleri, kısırı ve daha birçok lezzetli yemeği de unutmayın. Göbek taşındaki ziyafet için birçok farklı tatlara yer verebilirsiniz.
Gelinin süslenmiş ve takılarını takmış olarak gelin hamamına giriş yapması adettendir. Üzerindeki kıyafet kayınvalidesinin yaptırdığı hamam takımıdır. Bohçalar içinde peştamal, haham tası, havlu, terlik, güzel kokulu sabunlar ve kese vs. hamam malzemeleri gelir. Ayrıca gelenlere de mutlaka ikramda bulunulur. 

Gelin Hamamı Süsleri

Gelin Hamamına Kimler Davet Edilir?

Gelin hamamında yanınızda yakın arkadaşlarınız olur. Onların dışında da yakın akrabalar davet edilir. Kesin olarak kimin çağırılacağıyla ilgili bir sınır olmamakla birlikte kişi sayısına dikkat edilmesi gerekir. Sonuç olarak özel olan gelin hamamına herkesi davet etmek istemeyeceksiniz ve sevdiklerinizle eğlenmekten daha çok zevk alacaksınız.

Gelin Hamamı Nasıl Seçilir?

Gelin hamamı seçerken birçok hamam inceleme fırsatınız olacaktır. Arkadaş tavsiyeleri, davetli olarak katıldığınız organizasyonlar ve internette bulduklarınız size ipuçları verecektir. Önce kişi sayısını belirlemeli ve ona göre bir seçim yapmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz "Gelin Hamamı" kategorisini ziyaret ederek inceleyebilir ve teklif alabilirsiniz.