EN FARKLI 5 KINA GECESİ FİKRİ - Makaleler - DüğünMaster.com


EN FARKLI 5 KINA GECESİ FİKRİ

EN FARKLI 5 KINA GECESİ FİKRİ

EN FARKLI 5 KINA GECESİ FİKRİ

Düğün öncesi olmazsa olmazlardan kınKına gecesi, toplumumuzda geleneksel bir törendir. Törenin konseptini renklendirmek artık mümkün. Bu geleneği farklı konseptler ve fikirlerle eğlenceli hale getirebilirsiniz. Organizasyonu yaparken faydalanmanız için ilginç kına gecesi fikirleri ve kına konsepti önerilerimiz var. İsterseniz anlatmaya başlayalım. 

1.) Evde Kına Gecesi

Eski zamanlara bakıldığında kına gecesi aslında evde yapılıyordu. Ancak son yıllarda sosyal hayatın gelişmesiyle gelinlerin çevresinin kalabalıklaşması ve kına mekanlarının sağladığı kolaylıklarla çoğu gelin adayı kına gecelerini dışarıda yapmayı tercih ediyor. Eğer evde kına gecesi yapmak istiyorsanız ufak ve güzel fikirlerle kına organizasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Örneğin evin giriş kapısına koyacağınız bir dilek ağacı hoş bir fikir olabilir. Misafirlerin eve girmeden önce bu dilek ağacına dileklerini yazarak güzel bir anı bırakmış olurlar.

Kına geceni renklendirmek için deneyebileceğin bir diğer şey ise misafirlere eğlenceli maskeler, konuşma balonları ve şapkalar dağıtmak. Arkadaşlarınla birlikte bu aksesuarları kullanarak anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Anılarınızı ölümsüzleştirmek için evinizin bir köşesine sabit bir kamera koyarak video kaydı yapabilirsiniz. Dilek ağacı konumlandırmak yerine bu video kaydında da misafirleriniz size güzel dileklerini paylaşarak anı ölümsüzleştirmekte hoş bir fikir olabilir. Video kaydı yerine şipşak fotoğraf makinesiyle o an çektiğiniz fotoğraflarınızı hali hazırda evinizde bir köşeye asıp o an organizasyon içerisinde güzel bir tema oluşturabilirsiniz. 

Evinizi süslemek için ledli perdeler veya led ışıkları kullanabilirsiniz. Son dönemlerde moda olan bu ışıklar ortamı romantikleştirmek için oldukça güzel bir fikir aynı zamanda kınanız bittikten sonra da evinizde bir dekor olarakta kullanabilirsiniz. 

Temalar sadece mekanlarda yapılan kına gecelerine ait olmak zorunda değil. Evde kına organizasyonu yaparken pembe,mor veya lila kına konsepti uygulayarak evde yapılan geleneksel kınalardan farklılaşabilirsiniz. Dekorasyonda temanızın renginde kullanacağınız tüller, boncuklar, mumlar ve çiçekler ortamı güzelleştirecektir. Hobi malzemeleri satan dükkanlardan, tuhafiyelerden, ihtiyacınız olan malzemeleri bulabilirsiniz. Kına hediyeliği olarak ise misafirlerinize renkli kutulu sabunlar ya da şekerler dağıtmak hoş bir fikir olabilir. Misafirlerinize çilekli pembe kurabiyeler ya da güllü lokumlar ikram ederek pembe konseptini ikramlarınıza da yansıtabilirsiniz.

Evde kına gecesi hazırlıkları yapmak bir mekanda yapacağınız organizasyondan daha yorucu olabilir ama inanın tüm çabalarınıza değecek bir gece yaşayacaksınız. 

2.) Hamamda Kına Gecesi

Kına gecenizi kadınların en neşeli ve esprili olduğu ortamda yapmaya ne dersiniz? Cevabınız “Evet!” ise hamam kınası tam size göre. Hamamda kına gecesinde öncelikle gelin hamamı yapılır sonrasında ise hamamın soğukluk alanında şarkılar, danslar ve ikramlar eşliğinde kına gecesi gerçekleştirilir. Hamamda kına gecesi organizasyonunda klasik peştamallar ve bornoz peştamallar gibi gelin hamamı kıyafetleri tercih edilir. Misafirlerinizden ayrışmak için arkasında “Gelin” yazan bornoz şeklinde bir gelin peştamalı kullanabilirsiniz. Hatta tül bir duvak da takmanızı öneririz.

Gelin hamamı süslemesi yaparken kırmızı tüller, mumlar ve kırmızı gül yaprakları kullanabilirsiniz. Ortaya hoş bir atmosfer çıkacağını garanti ediyoruz. Konuklarınıza o günden hatıra kalan gelin hamamı hediyesi olarak renkli sabun, kese ve peştamal gibi hamam malzemelerini içeren bir gelin hamamı seti hediye edebilirsiniz. 

3.) Roman Konseptli Kına Gecesi

Renkli tarzları ve eğlenceli dansları ile girdikleri her ortamı şenlendiren Romanlardan ilham alarak bir kına gecesi düzenleme fikri kulağa çok farklı geliyor. Roman konseptini yansıtabilmek için organizasyonunda göz alıcı turuncular, parlak morlar, dikkat çekici kırmızılar gibi canlı renkler kullanmalısınız. Dekorasyonda ise tüller, taş boncuklar, renkli çiçekler olmazsa olmaz. Kına tahtının çevresinden renkli tüller sarkıtarak bir çadır havası yaratabilirsiniz. Misafirlerinize renkli Shakira kemeri dağıtmak onların da konsepte uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

Roman temasını tam anlamıyla yansıtmak için önerim Roman dansçılar tutup, misafirlerinizin karşısına onlarla birlikte eğlenceli danslar yaparak çıkmanız. Sonrasında Roman dansçılar kendilerine özgü, danslar yaparak kına geceni daha renkli bir hale getirebilir.

4.) Hint Konseptli Kına Gecesi


Son yıllarda gittikçe popülerleşen Hint kınası, farklı kına gecesi konseptleri arasında yer alıyor. Siz de bu modaya ayak uydurarak egzotik bir Hint temalı kına gecesi düzenleyebilir ve kendinizi Hintli bir prenses gibi hissedebilirsiniz.

Konsepti yansıtabilmek için organizasyonda sarı, turuncu, pembe, yeşil gibi parlak renkler tercih etmelisiniz. Kıyafet seçimini yaparken Hint kına kıyafetlerini incelemenizi öneririm. Eğer Hint tarzı bir bindallı tercih ederseniz Hindistan’ın otantik ruhunu kolayca yakalayabilirsiniz.  Aksesuar olarak ise altın rengi sallantılı Hint takıları, dövmeler, yapışkanlı taşlar kullanabilirsiniz. 

Müziğe gelirsek listene Hint kına gecesi müzikleri arasından birkaç parça dahil etmenizi öneririm. Özellikle bu tarz bir parçayla, Hint dansları yaparak misafirlerinin karşısına çıkmanız çok hoş olur. Organizasyonu zenginleştirmek için bir Hint kınacısı kiralayabilirsiniz. Bu şekilde misafirlerin kendilerini kınacının maharetli ellerine bırakarak konsepte kolayca uyum sağlayabilir.

Kına hediyeliği olarak ise kına şablonu ve Hint kınası içeren minik bir paket yapabilirsiniz. Böylece davetliler istedikleri zaman kendilerine zarif dövmeler yapar ve sizi hatırlar.

5.) Osmanlı Konseptli Kına Gecesi

Muhteşem Yüzyıl gibi Osmanlı döneminde geçen diziler, görkemli bir kına gecesi yapmak için size ilham kaynağı olabilir. İşlemeli, ağır kumaşlardan gösterişli Osmanlı kaftanları, bordo ya da kırmızı kadifelerle altın varakların kullanıldığı kına tahtları ve altın renkli süslemelerle kına gecende mükemmel bir Osmanlı konsepti gerçekleştirebilirsin. Zümrüt, yakut ya da safir taşlı süslemeli kına taçları, gerdanlıklar takarak kendinizi adeta Hürrem Sultan gibi hissedebilirsiniz. Nedimelerine ise daha sade Osmanlı tarzı kaftanlar giydirerek temanızı zenginleştirebilirsiniz. Kına geleneklerinin olmazsa olmaz aşaması kına yakma merasimi sırasında kullanılan tepsiyi bordo kadife kumaştan, altın işlemeli, tuğra motifli bir Osmanlı kına tepsisi şeklinde seçmenizi öneririm. Böylece organizasyonun her aşamasında o muhteşem görkemi yansıtabilirsiniz. Misafirlerinize Osmanlı şerbeti ve lokum ikram ederek kendilerini sarayda gibi hissetmelerini sağlayabilirsiniz. 


Evet, sizin için hazırladığımız alternatif kına gecesi fikirlerinin ve konsept önerilerinin sonuna geldik. Kına gecesinde değişik fikir arayışındaysanız bu yazı sizin için yararlı olacaktır diye düşünüyoruz.

Mutluluklar...